Drogi Nauczycielu, Rodzicu,
Czy wiesz, że ludzie, którzy pomagają innym (bez oczekiwania czegokolwiek w zamian), doświadczają wyższego poziomu spełnienia i żyją dłużej? A ty? Czy pomagasz komuś, gdy możesz, jeśli to nie kosztuje Cię ani złotówki? Jeśli tak, mamy do Ciebie małą prośbę…
Czy to w pracy edukacyjnej, czy jako forma rozrywki przy grillu – jeśli jakkolwiek korzystasz z tego konspektu i uważasz go za wartościowy:
- przygotuj kilka zdjęć z Twoich lekcji lub warsztatów albo zabaw z dziećmi, na których widoczne będą udostępnione materiały albo postaci uczestników (nawet bez pokazywania twarzy) i opublikuj je na Facebooku z hashtagami #RozwijamyPracęZespołową SagaOEnergiiProgramowaniuPracyZespołowej #PrzygodyKyre #KyreIkosmiczneWrota @PrzygodyKyre
- przekaż ten scenariusz Twoim znajomym, żeby także mogli go użyć lub przekazać dalej.
Gdy to zrobisz, będę kojarzyć tę wartość z Tobą.
Twoja pomoc będzie nieoceniona i pomoże w publicznym manifestowaniu potrzeby rozwijania umiejętności pracy zespołowej i dobrej komunikacji. Wesprzyj nas podczas naszej akcji społecznej #RozwijamyPracęZespołową. Dlaczego to ważne?
Praca zespołowa to jedna z najważniejszych umiejętności, którą możesz rozwijać u Twojego dziecka już od najmłodszych lat. Współpraca, otwartość na pomysły innych, dzielenie się pomysłami, odwaga w wyrażaniu swoich opinii, zaangażowanie w działania zespołu oraz szacunek dla każdego uczestnika i osiąganie wspólnych celów to fundamenty, na których nasze dzieci zbudują swoje sukcesy w życiu. A my przekazujemy ci gotowy przepis nie tylko na rozwijanie tych umiejętności, ale także na świetną zabawę z Twoimi pociechami.
Z góry dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie!
Agnieszka i Marta – autorki książki
Kyre i kosmiczne wrota
Lista materiałów do zajęć poświęconych pracy zespołowej:
Materiały dydaktyczne przygotowane przy współpracy z pedagogami.
Spotkanie z książką Kyre i kosmiczne wrota
Wiek: bez ograniczeń wiekowych
Cel: rozwijanie wyobraźni i umiejętności pracy zespołowej.

Konspekt nauczycielski pt. „Spotkanie z książką Kyre i kosmiczne wrota”.
Jak zrozumieć niepowodzenie?
Wiek: bez ograniczeń wiekowych
Cel: ocena wyniku podjętej decyzji, zrozumienie niepowodzenia i wprowadzenie ulepszeń.

Konspekt Jak zrozumieć niepowodzenie oparty jest na narzędziu AAR – Retrospektywa Armii Amerykańskiej, After-Action Review, AAR (Przegląd Po Działaniu). Przygotowany konspekt zawiera fragmenty książki, ale także zadania na retrospektywę, które pozwolą dzieciom rozwijać umiejętności pracy zespołowej przy jednoczesnym zrozumieniu niepowodzeń oraz wykształceniu nawyku uczenia się na ich podstawie.
Dlaczego praca zespołowa jest tak ważna. Na przykładzie powstawania oprogramowania.
Wiek: od 9 lat
Cel: rozwijanie umiejętności pracy zespołowej oraz stosowanie technik komunikacyjnych, pobudzenie kreatywności językowej, rozwijanie wiedzy o tworzeniu oprogramowania.

Przygotowany konspekt zawiera fragmenty książki, ale także różnorodne ćwiczenia i zadania, które pozwolą dzieciom rozwijać umiejętności pracy zespołowej w sposób przyjemny i interaktywny.
Tort umiejętności.
Wiek: bez ograniczeń wiekowych
Cel: podział grupy na zespoły.

Ramy i wskazówki do dzielenia się grupy na zespoły. To podejście, oparte o zwinne metody zarządzania, zwiększa zaangażowanie i motywację do wspólnej pracy dając jednocześnie szansę na naukę samodzielności, odpowiedzialności i pracy zespołowej.
Analiza postaw – zielona czy czerwona strefa
Wiek: bez ograniczeń wiekowych
Cel: analiza postaw, które „wspierają lub szkodzą” współpracy.

W książce Radical Collaboration autorzy wprowadzają podział na zieloną i czerwoną strefę, pokazując indywidualne wybory pomiędzy postawami, które „wspierają lub szkodzą” współpracy. Zanim zaczniesz oceniać czy dziecko może /umie/ chce współpracować, zastanów się, jakie Ty sam przejawiasz zachowania sprzyjające współdziałaniu.
Dlaczego to takie ważne? Bo dzieci uczą się od dorosłych – to my jesteśmy ich pierwszymi wzorcami współpracy. Twoje zachowania mogą być kluczem do tego, jak dziecko rozwinie swoje umiejętności na tym polu. Działaj w zielonej strefie – inspiruj przykładem!