Techniki pracy zespołowej: płynność kognitywna umożliwia uczenie się.

Ostatnią z naturalnych skłonności mózgu jest płynność kognitywna. Przypomnijmy, jeśli nie czytaliście tego artykułu. Chodzi o to, że kiedy informacje są prezentowane w sposób łatwy do zrozumienia, mózg napotyka mniej przeszkód w ich przetwarzaniu, nawet gdy treści są złożone, trudne, skomplikowane.

  • przezwyciężaj chęć dostarczania rozwiązań

Skupianie się na metodach ”Ty zrób to tak, a Ty w ten sposób” może wydawać się proste, zwłaszcza dla osób, które lubią kontrolować to, co mogą, głównie siebie. Jednak zwiększenie zaangażowania i tworzenie zwycięskich zespołów wymaga czegoś więcej – wymaga wrażliwości i zaufania.

𝗕𝗼 𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼 𝗺𝗮̨𝗱𝗿𝘇𝘆 𝗹𝘂𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗿𝗼𝘇𝘂𝗺𝗶𝗲𝗷𝗮̨, 𝘇̇𝗲:

– inni są wystarczająco mądrzy, aby poradzić sobie z większością „jak”, oraz

– nasze działania („jak”) powinny dotyczyć tego, co nas najbardziej ekscytuje (naszych supermocy) i gdzie możemy osiągnąć najwięcej.

Zamiast rozpraszać uwagę i energię, kieruję je tam, gdzie mogą być najkreatywniej wykorzystane. W tej grze liczą się wyniki, a nie tylko wysiłek. Życie nagradza nas za to, co osiągamy, a nie tylko za czas czy wysiłek, który wkładamy.

Dlatego 𝘀𝗸𝘂𝗽𝗶𝗮𝗺𝘆 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗻𝗮 „𝘂𝗻𝗶𝗸𝗮𝗹𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘁𝗮𝗹𝗲𝗻𝘁𝗮𝗰𝗵” 𝗰𝘇ł𝗼𝗻𝗸𝗼́𝘄 𝘇𝗲𝘀𝗽𝗼ł𝘂 – na tym, co ich najbardziej ekscytuje i gdzie są najbardziej skłonni wkładać swoją energię. 𝗚𝗱𝘆 𝘁𝗼 𝗿𝗼𝗯𝗶𝗺𝘆, 𝘇𝗮𝘀𝘁𝗼𝘀𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘁𝗲𝗰𝗵𝗻𝗶𝗸𝗶 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘆 𝘇𝗲𝘀𝗽𝗼ł𝗼𝘄𝗲𝗷: 𝗣𝗿𝘇𝗲𝘇𝘄𝘆𝗰𝗶𝗲̨𝘇̇𝗮𝗷 𝗰𝗵𝗲̨𝗰́ 𝗱𝗼𝘀𝘁𝗮𝗿𝗰𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗿𝗼𝘇𝘄𝗶𝗮̨𝘇𝗮𝗻́ 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗽𝗿𝗼𝘀𝘁𝗲:

– Wstrzymujemy się z dostarczaniem rozwiązania na pojawiający się problem przez kilka minut.

– Stworzamy przestrzeń na podejmowanie decyzji.

– W ten sposób uczymy podejścia do rozwiązywania problemów, a zajmuje to tylko autentycznie kilka dodatkowych minut.

Nie podajemy rozwiązań na tacy, prosimy o zastanowienie, poszukanie wyjścia z sytuacji samodzielnie, w razie potrzeby delikatnie naprowadzając, zadając pytania. Nie instruujemy. Mój syn jest z siebie dumny, gdy samodzielnie znajdzie rozwiązanie.

* Ta zasada dotyczy również grup.

  • nie jak, lecz kto

W pracy zespołowej ważne jest, by zamiast zastanawiać się, jak coś zrobić, pomyśleć, kto najlepiej poradzi sobie z zadaniem. To trochę jak w drużynie naszych bohaterów, gdzie każdy ma swoją specjalną umiejętność i wie, w czym jest najlepszy. Dlatego gdy jest jakiś problem do rozwiązania, zamiast główkować nad tym, jak go rozwiązać, szukamy w zespole kogoś, kto ma najlepsze umiejętności, żeby to zrobić albo kogoś, kto wskaże kierunek i pomoże w poradzeniu sobie z problemem szybciej, wyjaśniając wszelkie zawiłości. Tak wszyscy razem możemy osiągnąć więcej i każdy robi to, w czym jest najlepszy.

  • opowiadanie historii

Opowiadanie historii sprawdza się, bo one w najprostszy sposób zapewniają wspomnianą kognitywną płynność i ułatwią nabywanie umiejętności pracy zespołowej.

Wyobraźcie sobie świat, gdzie eksperymentowanie, inicjatywa i pomysły są mile widziane. Co to byłby za wspaniały przykład samodzielności i współpracy do naśladowania! Dodajmy do tego elementy technologiczne i pozyskiwanie energii, wszak nowoczesne wynalazki podłączone do prądu powinny działać lepiej. Tylko z czego pozyskać energię, żeby zainteresować dzieci – może kupy smoków i biogaz? Przecież nawet Bill Gates twierdzi, że mikrobiologia, energia i budowanie narzędzi opartych o modele sztucznej inteligencji to przyszłość naszych dzieci. Jeszcze szczypta zarządzania zwinnego, zwłaszcza te elementy związane z ciągłym doskonaleniem, radzeniem sobie z porażką i nie poddawaniem się. I voila. Mamy “płynną kognitywnie” historię o współpracy zespołowej – Kyre i kosmiczne wrota.

            Dlaczego warto?

Bo czym skorupka za młodu nasiąknie… – znacie to? Uważam, że nauczenie dorosłych współpracy zespołowej jest niezwykle wartościowe, jednak dużo prościej, zacząć krok wcześniej – od dzieci. Postanowiłyśmy, razem z Martą Łapińską, wydać 1000 egzemplarzy książki Kyre i kosmiczne wrota, a tym samym wpłynąć pozytywnie na przynajmniej 1000 młodych żyć. Ta książka nie tylko rozwija umiejętności dziecka. Będzie też cenną inspiracją dla czytającego rodzica, przypominającą obojgu o: skupieniu na współpracy, otwartości na pomysły innych, odwadze w wyrażaniu swoich opinii i dzieleniu się pomysłami, zaangażowaniu w działania zespołu i niepoddawaniu się oraz szacunku dla każdego uczestnika.

Więcej informacji książce na Stronie głównej oraz na www.zrzutka.pl/kyre 

Zaciekawiło Cię to?

Możesz zamówić naszą opowieść na zrzutka.pl.

Dlaczego zrzutka?

Po pierwsze, otrzymasz limitowaną edycję ciekawej książki, która uczy, że „my” znaczy więcej niż „ja” i żeby z technologii korzystać mądrze i w dobrej wierze. Dodatkowo, wspierasz w ten sposób zrównoważoną produkcję – drukujemy, gdy widzimy, że książka niesie wartość i podoba Ci się ten pomysł.  Poza tym, na zrzutka.pl widziałyśmy wiele marzeń, które stały się rzeczywistością. 

Polecenia

Polecenia są najważniejsze w tych kampaniach. Jeśli zdecydujesz się udostępnić ten projekt w swoich mediach społecznościowych, uprzejmie wspomnij o tym podczas wypełniania ankiety wspierającego, abyśmy mogły wyrazić naszą wdzięczność specjalnym cyfrowym prezentem z podziękowaniami.