Technologiczne inspiracje w książce „Kyre i kosmiczne wrota”

Kyre i kosmiczne wrota technologia

W 1870 roku, wspaniały pisarz fantasy Jules Verne w książce “Wokół księżyca”napisał: „Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko nieprawdopodobne.”

Książki z kręgu literatury fantasy od zawsze wchodziły na nieodkryte tereny tego, co nieprawdopodobne. Obecnie w dobie galopującego postępu trudno jest wymyślić coś 𝗺𝗮ł𝗼 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗱𝗼𝗽𝗼𝗱𝗼𝗯𝗻𝗲𝗴𝗼. Ludzie eksplorują coraz dogłębniej wszelkie dziedziny wiedzy i wchodzą na kolejne poziomy odkrywania tego, co wydawało się niemożliwe.

Postanowiłyśmy, więc obrać trochę inną ścieżkę pisarską, niż standardowo się przyjmuje przy utworach fantasy. Zaczęłyśmy podążać za nowatorskimi rozwiązaniami i badaniami, za prężnie działającymi startupami. 𝗧𝗼 𝗼𝗱 𝘄𝗶𝘇𝗷𝗼𝗻𝗲𝗿𝗼́𝘄 𝗶 𝗼𝗱𝗸𝗿𝘆𝘄𝗰𝗼́𝘄 𝘁𝗲𝗿𝗮𝘇́𝗻𝗶𝗲𝗷𝘀𝘇𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗰𝘇𝗲𝗿𝗽𝗶𝗲𝗺𝘆 𝗶𝗻𝘀𝗽𝗶𝗿𝗮𝗰𝗷𝗲̨ 𝗶 𝘄𝗽𝗹𝗮𝘁𝗮𝗺𝘆 𝗶𝗰𝗵 𝗼𝗱𝗸𝗿𝘆𝗰𝗶𝗮 𝘄 𝘁𝗿𝗲𝘀́𝗰́ 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶. W ten sposób propagując rozwój, elastyczność i innowacyjność.

O jakich eksperymentach i startupach mowa?

Krowie kupy, czyli Interstellar Technologies

Co mają 𝗸𝗿𝗼𝘄𝗶𝗲 𝗸𝘂𝗽𝘆 do książki dla dzieci o pracy zespołowej, programowaniu i energii?

Jedną z firm, której eksperymenty wybrałyśmy jako inspirację do przygód Kyre jest japońskie przedsiębiorstwo Interstellar Technologies, które przeprowadziło testy prototypowego silnika rakietowego zasilanego ciekłym biometanem pozyskiwanym z krowich odchodów.

Technologia pozyskania energii z krowich kup, jeśli zostanie w przyszłości dopracowana, może być przełomem w rozwoju przemysłu kosmicznego. Postanowiłyśmy to wykorzystać, by zainspirować dzieci. 𝗭𝗺𝗶𝗲𝗻𝗶ł𝘆𝘀́𝗺𝘆 𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼 𝗸𝗿𝗼𝘄𝘆 𝗻𝗮 𝘀𝗺𝗼𝗸𝗶, 𝘇̇𝗲𝗯𝘆 𝗯𝘆ł𝗼 𝗯𝗮𝗿𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷… 𝗳𝗮𝗻𝘁𝗮𝘀𝘆𝗷𝗻𝗶𝗲 ;).


Inspirujemy się Japonią, ale my jako Polacy mamy w tej dziedzinie niesamowity potencjał, czego dowodzi Dr inż. Bartosz Moszowski, ekspert z Polskiej Organizacji Biometanu w artykule: Polska byłaby potęgą w produkcji tego paliwa...  

Teleskop Webba

Nasza książka fantasy bazuje na wielu odkryciach technicznych, które są jeszcze w trakcie badań (chociaż dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące) oraz takich, które już funkcjonują w realnym świecie.

Do tych realnych zalicza się 𝗧𝗲𝗹𝗲𝘀𝗸𝗼𝗽 𝗪𝗲𝗯𝗯𝗮. Jest to bardzo duży teleskop, który został wysłany w kosmos, żeby pomóc nam lepiej zrozumieć gwiazdy, planety i inne tajemnice wszechświata. Jest jak 𝘀𝘂𝗽𝗲𝗿𝗺𝗼𝗰𝗻𝗲 𝗼𝗸𝗼, które może zobaczyć nawet miejsca tak odległe, że światło od nich leci do nas tysiące lat. Dzięki niemu możemy odkrywać nowe światy i dowiedzieć się więcej o tym, jak powstały gwiazdy i galaktyki. Teleskop Webba pomaga naukowcom odkrywać sekrety kosmosu.

Nasz bohater pochodzący z Ziemi, używa supermocnego szkła powiększającego wbudowanego w okulary, by lepiej widzieć elementy wrót do teleportacji. Dlaczego? O tym przekonasz się czytając naszą książkę. 🙂

Tymczasem zachęcamy do obejrzenia ciekawego dokumentu o teleskopie Webba.

Symultaniczne tłumacze

Bohaterowie książki dla dzieci “𝗞𝘆𝗿𝗲 𝗶 𝗸𝗼𝘀𝗺𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲 𝘄𝗿𝗼𝘁𝗮” to misz-masz istot z różnych planet. Różnice to poszerzanie horyzontów i różne perspektywy, ale są to również problemy z porozumiewaniem się.

Inspiracją do rozwiązania tego “wyzwania”, były dla nas 𝘀𝘆𝗺𝘂𝗹𝘁𝗮𝗻𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲 𝘁ł𝘂𝗺𝗮𝗰𝘇𝗲 bazujące na modelach sztucznej inteligencji. W realnym świecie, takie modele AI budują na przykład firmy: DeepL, OpenAI, Google, Microsoft, Amazon.com, Facebook, IBM, Baidu Inc, Alibaba.com, Tencent, Kudo i wiele innych. Dzięki nim nawet ludzie, którzy nie znają języków obcych, dogadują się z obcokrajowcami. Tłumaczenie naszej mowy, i to w czasie rzeczywistym, przestaje być wyzwaniem. Przestanie być wyzwaniem – ponieważ tłumacze tego typu, już funkcjonują, ale wymagają jeszcze dopracowania na wielu płaszczyznach.

𝗖𝘇ł𝗼𝗻𝗸𝗼𝗺 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲𝗴𝗼 “𝗸𝗼𝘀𝗺𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗴𝗼” 𝘇𝗲𝘀𝗽𝗼ł𝘂, 𝘁𝗮𝗸𝘇̇𝗲 𝘂𝗱𝗮𝗷𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗽𝗼𝗸𝗼𝗻𝗮𝗰́ 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗸𝗼𝗱𝗲̨ 𝘇 𝗽𝗼𝗿𝗼𝘇𝘂𝗺𝗶𝗲𝘄𝗮𝗻𝗶𝗲𝗺 𝘀𝗶𝗲̨. 𝗪 𝗷𝗮𝗸𝗶 𝘀𝗽𝗼𝘀𝗼́𝗯 𝗶 𝗸𝘁𝗼 𝘄𝗽𝗮𝗱ł 𝗻𝗮 𝗿𝗼𝘇𝘄𝗶𝗮̨𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮? 𝗢 𝘁𝘆𝗺 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗸𝗼𝗻𝗮𝗰𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗰𝘇𝘆𝘁𝗮𝗷𝗮̨𝗰 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗮̨ 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗲̨.

Okulary VR

Kolejny motyw technologiczny, który wykorzystujemy w naszej książce to 𝗼𝗸𝘂𝗹𝗮𝗿𝘆 𝗩𝗥 (Virtual Reality), które przeniosą Was do innych światów, jakbyście naprawdę tam byli. Możecie dzięki nim odwiedzić dinozaury, polecieć w kosmos lub pływać pod wodą z rybami, nie wychodząc z domu. To jak posiadanie supermocy, która pozwala przeżywać niesamowite przygody, kiedy tylko założycie te specjalne okulary. Firmy, które budują takie okulary to: Meta, HTC , Sony Electronics, Samsung, Microsoft.

𝗝𝗲𝘀́𝗹𝗶 𝗰𝗵𝗰𝗲𝗰𝗶𝗲 𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗲𝗰́, 𝗷𝗮𝗸 𝘄𝗽𝗹𝗼𝘁ł𝘆𝘀́𝗺𝘆 𝘁𝗲𝗻 𝘄𝘆𝗻𝗮𝗹𝗮𝘇𝗲𝗸 𝘄 𝗳𝗮𝗯𝘂ł𝗲̨ 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 𝘁𝗼…𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗮 𝗷𝘂𝘇̇ 𝘄𝗸𝗿𝗼́𝘁𝗰𝗲 𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗴𝗼𝘁𝗼𝘄𝗮. 🙂

Biometria

Pomysł zaczerpnęliśmy od japońskiej firmy 𝗡𝗘𝗖 𝗖𝗼𝗿𝗽𝗼𝗿𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻. Jest to firma technologiczna, która zajmuje się biometrią, w tym skanowaniem twarzy, odcisków palców, źrenicy oka i innych danych biometrycznych.

Rozwiązania żywcem przejęte z filmów science-fiction, stanowią już rzeczywistością kilku krajów w Azji. Technologie biometryczne powoli wkraczają też na rynki europejskie. Przykładami mogą być np. identyfikacja za pomocą zdjęcia twarzy przy odblokowywaniu telefonu, czy skanowanie odcisków palców podczas składania np. wniosku o dowód osobisty.

Ciekawi Cię jakie rozwiązanie biometryczne wplotłyśmy w fabułę naszej historii? Już wkrótce będziecie mogli się dowiedzieć…

Zaciekawiło Cię to?

Możesz zamówić naszą opowieść na zrzutka.pl.

Dlaczego zrzutka?

Po pierwsze, otrzymasz 𝗹𝗶𝗺𝗶𝘁𝗼𝘄𝗮𝗻𝗮̨ 𝗲𝗱𝘆𝗰𝗷𝗲̨ ciekawej książki, która uczy, że „my” znaczy więcej niż „ja” i żeby z technologii korzystać mądrze i w dobrej wierze. Dodatkowo, 𝘄𝘀𝗽𝗶𝗲𝗿𝗮𝘀𝘇 w ten sposób 𝘇𝗿𝗼́𝘄𝗻𝗼𝘄𝗮𝘇̇𝗼𝗻𝗮̨ 𝗽𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝗰𝗷𝗲̨ – drukujemy, gdy widzimy, że książka niesie wartość i podoba Ci się ten pomysł.  Poza tym, na zrzutka.pl widziałyśmy wiele marzeń, które stały się rzeczywistością. 

Polecenia

Polecenia są najważniejsze w tych kampaniach. Jeśli zdecydujesz się udostępnić ten projekt w swoich mediach społecznościowych, uprzejmie wspomnij o tym podczas wypełniania ankiety wspierającego, abyśmy mogły wyrazić naszą wdzięczność specjalnym cyfrowym prezentem z podziękowaniami.