Oś czasu książki „Kyre i kosmiczne wrota”

Styczeń

Pomysł na książkę dla dzieci o pracy zespołowej.

Książka 𝘒𝘺𝘳𝘦 𝘪 𝘬𝘰𝘴𝘮𝘪𝘤𝘻𝘯𝘦 𝘸𝘳𝘰𝘵𝘢 zaczęła pojawiać się w naszych rozmowach mniej więcej w styczniu 2024 roku. Rozmawiałyśmy o pracy w zespole, niedostosowaniu i braku umiejętności współpracy występującego u wielu osób. Powoli nasza rozmowa zeszła na dzieci, jak to u matek zwykle bywa. Po przedyskutowaniu kilku przykładów doszłyśmy do wniosku, że współczesne dzieci również ze współpracą mogą być na bakier. Nadmiar elektroniki, brak socjalizacji podwórkowej i wychowywanie się w małych rodzinach, bez licznego rodzeństwa – nie wspiera rozwijaniu umiejętności pracy zespołowej. Wręcz przeciwnie wspiera indywidualizm, który bywa dobry, jednak w nadmiarze, jak wszystko zresztą, szkodzi. Rozeznałyśmy się w tym temacie wśród innych rodziców i …

Bingo. Większość potwierdziła nasze przypuszczenia.

Wszystko to sprawiło, że zapragnęłyśmy coś zrobić. Coś, co rozwinęłoby te miękkie kompetencje dzieci w sposób naturalny.

Luty

Piszemy, piszemy…

Marzec

Pierwsza wersja książki.

Pisanie książki to trudne zadanie, same się o tym przekonałyśmy. Jeszcze trudniejsze jest pisanie dla dzieci. Młody odbiorca postrzega świat inaczej niż osoba dorosła.

Po prawie trzech miesiącach wypełnionych: “burzami mózgu”, podążaniem za postaciami i swobodnym nurzaniem się w świecie fantazji, powstała pierwsza wersja naszej książki. Z pełną świadomością i szczerością przyznajemy, że była po prostu…. amatorska – chociaż to bardzo dyplomatyczne określenie naszej pracy.

Pierwsza okładka i pierwsze czytanie.

Mój syn powiedział, że książka bez okładki to nie książka.

Użyłyśmy więc czata GPT, by spełnić jego marzenie o prawdziwej książce z okładką. Tak wyglądała pierwsza wersja okładki książki „Kyre i kosmiczne wrota”, części pierwszej sagi o energii, programowaniu i pracy zespołowej.

Czy była perfekcyjna? Nie.

Czy miała błędy? Tak.

Czy uszczęśliwiła choć jedno dziecko? Bardzo.

Kwiecień

Kolejne wersje.

Kolejne wersje testowałyśmy już na dzieciach znajomych, a następnie w przedszkolach. Dzieci są cudowne, otwarte, bezkompromisowe i absolutnie szczere:

“ – Psze Pani, głupia ta książka – powiedział Sebuś lub Ignaś (to bliźniacy, trudno ich rozróżnić).

– Dlaczego tak uważasz? – zapytałam.

– Bo ma za mało obrazków – odpowiedział.

– I nie są kolorowe – ktoś z grupy odważnie dodał.”

Ponownie użyłyśmy programów opartych o modele sztucznej inteligencji, by dać naszym młodym czytelnikom to, czego oczekują…..

Maj

Redakcja.

Książka podlegała profesjonalnej redakcji. Przekonaliśmy się, że jest to proces ścisłej i obustronnej współpracy pomiędzy autorami a redaktorami, który dużo wnosi do finalnej wersji utworu. Tutaj chciałybyśmy podziękować Co do słowa – Monika Pertek-Koprowska oraz René Koelblen za cierpliwość i nieocenioną pomoc.

Wreszcie powstała ostateczna wersja naszej historii. Jeszcze więcej testów na dzieciach, żeby określić wiek grupy docelowej. Odbiór był dobry, nawet bardzo dobry. Jednak ciągle przed nami był do ułożenia jeden ważny element tej twórczej układanki. Brakowało nam profesjonalnych ilustracji, bo książka dla dzieci bez ilustracji jest jak kakao bez cukru, niby kolor jest ok, ale…

Maj

Ilustrator i prompter.

Ilustracja w książce dla dzieci to bardzo ważny element. Dzieci potrzebują wizualizacji. Wiedziałyśmy o tym od początku. Żadna z nas nie grzeszy jednak talentem plastycznym.

Na fali zachwytów nad sztuczną inteligencją i jej możliwościami ruszyłyśmy tworzyć z jej pomocą. I tu pierwsze zdziwienie, nie jest to łatwe. Odpowiednie budowanie promptów, tak by obrazy przedstawiały dokładnie, podkreślam, dokładnie to co chcemy na nich przedstawić jest arcy skomplikowane. Poziom wyżej jest tworzenie spójnych serii, na których w różnych konfiguracjach występowałby te same postacie.

Zastosowałyśmy technikę z naszej książki Nie jak, lecz kto (w pracy zespołowej ważne jest, by zamiast zastanawiać się, jak coś zrobić, pomyśleć, kto najlepiej poradzi sobie z zadaniem) i poszłyśmy w dwóch kierunkach. Tak do naszego duetu dołączyli ilustrator i prompter…

Czerwiec

Tytuł książki.

Tytuł książki to dopiero wyzwanie! Niełatwo jest w jednym zdaniu zawrzeć całą treść książki. Wybrać coś co zaintryguje i zachęci czytelnika do sięgnięcia właśnie po tę pozycję.

Kilka(naście) pomysłów naszych i od pierwszych czytelników zawęziłyśmy do poniższej listy:

  • Kyre i Strażnicy Wrót. Planeta smoków
  • Kyre i Strażnicy Wrót. Misja: Powrót do domu
  • Kyre i Strażnicy Wrót. Rodzinna tajemnica
  • Kyre i Strażnicy. Powrót przez wrota

Stanęło na tytule “Kyre i Strażnicy Wrót. Planeta smoków”.

Jednak po przekopaniu się przez niezmierzone otchłanie Internetu okazało się, że Strażnicy Wrót funkcjonują już w tytule innej serii książek dla dzieci. Zwinna zmiana i tak powstał tytuł:

KYRE I KOSMICZNE WROTA

(dziękujemy Magdalena Krok za inspirację)

Lipiec

Wniosek o stypendium artystyczne.

Początkującym artystą być niełatwo. Traktują Cię wszyscy jak „prywatnego przedsiębiorce”, nawet jak nic nie zarabiasz na swojej twórczości, a jeszcze dokładasz, by była opracowana na poziomie rynkowym i profesjonalnym. Dlatego też, w lipcu złożyłam wniosek o stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Jeśli się uda, wydrukujemy książki dla szkolnych bibliotek w regionie i będziemy mogły prowadzić spotkania z czytelnikami w szkołach publicznych 🙂

Po co? Żeby dzieci już od lat wczesnoszkolnych:

  • odkrywały nie tylko magię opowiadanej historii, ale uczyły się przede wszystkim wartości, które staną się fundamentem ich przyszłych sukcesów – wartości pracy zespołowej,
  • zapoznawały się z podstawami najpopularniejszego w branży informatycznej sposobu zarządzania (zarządzania zwinnego),
  • były zachęcane do zainteresowania się dziedzinami przyszłości (energia, mikrobiologia i programowanie narzędzi opartych o modele sztucznej inteligencji) i kierunkami technicznymi w edukacji.

Jeśli tylko się uda, województwo podlaskie będzie pionierem w mecenacie publikacji związanej z gospodarczymi dziedzinami przyszłości. 🧐 Wyniki pod koniec roku. Trzymajcie kciuki!

Lipiec

Pomysł na okładkę

Pomysł na okładkę książki przechodził różne etapy.

𝗣𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝘆 – był spod znaku “A co też nam chat gpt zasugeruje? – Ooo buzia trochę krzywa, ale to nic. Może być.”

𝗗𝗿𝘂𝗴𝗶 – “Przecież od budki na strych wszystko się zaczyna!”, czyli walka o przetrwanie z Midjourney (bardziej zaawansowanym programem sztucznej inteligencji).

𝗧𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶 – czas się przyznać przed samym sobą, że do tego jest po prostu potrzebny ARTYSTA.

Jak to się mówi: do trzech razy sztuka i trzecia okładka została już z nami.

Sierpień

Założenie zrzutki

Zdecydowałyśmy się założyć kampanię na naszą książkę na www.zrzutka.pl/kyre Dlaczego tak?

Bo nie ma nic bardziej bezsensownego, niż robić coś co nikomu nie jest potrzebne, więc walidujemy, czy rzeczywiście są rodzice, którzy widzą potrzebę rozwijania umiejętności pracy zespołowej u dzieci. Rodzice, którzy starają się sobie odpowiedzieć na pytanie (i teraz zacytuję jedną z mam, która się do nas przyłączyła) – w jakim świecie będzie żyło moje dziecko? Co mogę zmienić? Jak ulepszyć teraz, by jego jutro nie musiało zmuszać do smutku z powodu moich złych wyborów?

Oto dlaczego uznałyśmy, że warto:

  • otrzymasz 𝗹𝗶𝗺𝗶𝘁𝗼𝘄𝗮𝗻𝗮̨ 𝗲𝗱𝘆𝗰𝗷𝗲̨ ciekawej książki, która uczy, że „my” znaczy więcej niż „ja” i żeby z technologii korzystać mądrze i w dobrej wierze,
  • 𝘄𝘀𝗽𝗶𝗲𝗿𝗮𝘀𝘇 w ten sposób 𝘇𝗿𝗼́𝘄𝗻𝗼𝘄𝗮𝘇̇𝗼𝗻𝗮̨ 𝗽𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝗰𝗷𝗲̨ – drukujemy, gdy widzimy, że podoba Ci się ten pomysł.

Wrzesień

Premiera

Wyobraźcie sobie, że główna rola bohater polega na nadzorowaniu naprawy wyjątkowego wynalazku, podczas gdy członkowie zespołu wspólnie wymyślają rozwiązania na pojawiające się przeszkody.

Świat, gdzie eksperymentowanie, inicjatywa i pomysły są mile widziane.

Dodajmy do tego elementy technologiczne i pozyskiwanie energii, wszak nowoczesne wynalazki podłączone do prądu powinny działać lepiej. Tylko z czego pozyskać energię, żeby zainteresować dzieci … może kupy smoków i biogaz?

Przecież nawet Bill Gates twierdzi, że mikrobiologia, energia i budowanie narzędzi opartych o modele sztucznej inteligencji to przyszłość naszych dzieci.

Jeszcze szczypta zwinnego zarządzania, szczególnie w aspekcie niepoddawania się i zrozumienia niepowodzenia.

I voila.

Mamy premierę książki „Kyre i kosmiczne wrota” na konferencji Orange Agile.

Październik

Zaciekawiło Cię to?

Możesz zamówić naszą opowieść na zrzutka.pl.

Dlaczego zrzutka?

Po pierwsze, otrzymasz 𝗹𝗶𝗺𝗶𝘁𝗼𝘄𝗮𝗻𝗮̨ 𝗲𝗱𝘆𝗰𝗷𝗲̨ ciekawej książki, która uczy, że „my” znaczy więcej niż „ja” i żeby z technologii korzystać mądrze i w dobrej wierze. Dodatkowo, 𝘄𝘀𝗽𝗶𝗲𝗿𝗮𝘀𝘇 w ten sposób 𝘇𝗿𝗼́𝘄𝗻𝗼𝘄𝗮𝘇̇𝗼𝗻𝗮̨ 𝗽𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝗰𝗷𝗲̨ – drukujemy, gdy widzimy, że książka niesie wartość i podoba Ci się ten pomysł.  Poza tym, na zrzutka.pl widziałyśmy wiele marzeń, które stały się rzeczywistością. 

Polecenia

Polecenia są najważniejsze w tych kampaniach. Jeśli zdecydujesz się udostępnić ten projekt w swoich mediach społecznościowych, uprzejmie wspomnij o tym podczas wypełniania ankiety wspierającego, abyśmy mogły wyrazić naszą wdzięczność specjalnym cyfrowym prezentem z podziękowaniami.